"Namo statyba, derybos ir Archimedas“ - 3 dalis "Sąmata"

2016-11-19
Jei projektuojant visi sprendimai, medžiagos pasirinkti iki konkretaus gaminio specifikacijos, nebus sunku sudaryti namo, kaip gaminio, statybos sąmatą. Sąmatas skaičiuoja statybininkai, bet galima samdyti nepriklausomą sąmatininką, ir jis suskaičiuotų, kiek apytiksliai kainuotų pastatyti jūsų namą. Tai būtų puikus būdas užsakovui sužinoti rinkos kainas. Nors rimti investuotojai, prieš patvirtindami projektą, skaičiuoja tarpines sąmatas ir, gavę rezultatus, jei netenkina investicinių planų, koreguoja projektą, individualių namų statyba dažniausiai yra išimtis. Jų sąmatos 9 atvejais iš 10 skaičiuojamos suprojektavus namą, ir tik tada, gavus nedžiugius rezultatus, ieškoma būdų keisti sprendimus, vykdant statybą. Šis krūvis dažniausiai tenka statybininkui. Jeigu jis atsakingas ir sąžiningas žmogus, pasitelkia projektuotojus, ir kartu ieško galimų sprendimų. Jei statybininkas nori kuo greičiau namą pastatyti ir pasiimti savo suplanuotas pajamas (kas yra natūralu, nes į statybininko funkciją neįeina kliento namo perprojektavimo sąnaudos, nei laiku, nei kaštais), tai gali būti „racionalizuota“ pagal savo patirtį. Lieka tik tikėtis, kad ta patirtis yra didelė.
Taigi, dažniausiai užsakovas atsirenka kelis gerą pirmąjį įspūdį padariusius statybininkus ir visų paprašo „apskaičiuoti sąmatą“. Jei kalbėtume tik apie namo statybą iki apdailos, tai pamatų, konstrukcijų iki stogo dangos sąmatas visi statybininkai gali apskaičiuoti gana tiksliai, jei yra namo konstrukcijų brėžiniai.  Fasado, stogo apdailos, langų, inžinerinių sistemų sąmatos, neturint tikslių sprendimų, „skaičiuojamos“, įvertinus pigiausias medžiagas, dažniausiai „pusiau iš lempos“ (negalima, pavyzdžiui, apskaičiuoti elektros instaliacijos ir šildymo sistemos sąmatų, kai nėra žinomi apšvietimo ir valdymo kiekiai, jų išdėstymas, arba nepasirinkta šildymo sistema – radiatorinė ar grindinė, taip pat didelę įtaką sąmatai turi sistemos valdymo sprendimai ir t. t.), su požiūriu, tau reikia sąmatos, parengsime. Vėliau, sudarius sutartį, statybininkas pats „atsargiai pasiūlo“ užsakovui „pažiūrėti“, gal jis nori ypač kokybiškų kaminų, ilgaamžių: dekoratyvinio tinko ir stogo dangos ar puikios kokybės ilgainiui neišsikraipančių langų, ergonominio šildymo sistemos valdymo, kokybiško bei ilgaamžio katilo ir pan. Užsakovas apsvarsto, pasitaria su šeima ir dažniausiai nusprendžia pasirinkti kokybiškesnius ir brangesnius sprendimus, „juk namą statomės sau, ne parduoti“. Jei statybininkas mato, kad stato namą „taupiam“, tai nieko nesiūlo, nes žino, kad bus apkaltintas neatsakingu požiūriu „kodėl anksčiau nesakei“, arba nuskambės toks absurdiškas teiginys, kad „tu man „išpūtei sąmatą, nes nori apiplėšti“, ir gali tekti atlikti brangesnius darbus už tą pačią sumą. Tai bus tiesiog nuostolinga, ir tas nuostolis statyboje gali būti toks didelis, kad gali tekti norom nenorom pagalvoti, kaip tą nuostolį padengti užsakovo sąskaita.
Kitas labai svarbus klausimas - sąmatų detalumas. Statybininkai, kaip ir pokylių organizatoriai, yra prisitaikę prie daugumos klientų mentaliteto: jie nepateikia detalių sąmatų, dažniausiai išlaidos įtraukiamos į stambesnes dedamąsias, todėl užsakovas, „prisirinkęs“ sąmatų, negali  palyginti atskirų sąmatos dedamųjų, išskyrus galutinę suminę kainąos. Kadangi dažnas „sąmatų analizuotojas“ pripažįsta, jog pigiausias pasiūlymas nereiškia, kad jis geriausiai patenkins užsakovo interesus, tai daro esminę klaidą ir statybininko pateiktą sąmatą vertina pagal darbų įkainius: kuo jie mažesni, tuo aiškiau, kad „statybininkas nebrangininkas“. Taip pat darbų įkainius labai lengva patikrinti, paskambinus pagal meistrų skelbimus. To nepasakysi apie medžiagų kainų tikrinimą, nes atskiras dedamasias šio darbo atlikti nepavyks. Statybininkai puikiai žino ir šį požiūrį, todėl dauguma stengiasi darbų įkainius rašyti nuo 10 iki 20 proc. mažesnius ar bent lygius rinkos vidurkiui, o išlaidų skirtumus „perkelia“ į įvairas medžiagų, mechanizmų, pridėtinių išlaidų ir pan. sąmatos eilutes. Tokia užsakovo sąmatos „analizė“ primena istoriją, kai aklųjų buvo paprašyta apibūdinti, į ką panašus dramblys, leidžiant čiupinėti skirtingas jo kūno dalis. Kas laikė koją, kas straublį, visi dramblio apibūdinimai buvo skirtingi.

IŠVADA. Tik parengusieji visus projektus gaus sąmatas pagal šiuos sprendimus, todėl, pateikę statybininkams detalius ir konkrečius sprendimus, galite tikėtis tikslių sąmatų, kurias galima būtų lyginti. Kitu atveju sąmatų analizė ir lyginimas - tik būrimas iš kavos tirščių. Jei norite galimybės skaičiuoti tarpines sąmatas, turite būti pasirinkęs namo statybininką, kuriuo pasitikite, arba samdyti nepriklausomą patyrusį sąmatininką.

Linas Mikaila

susisiekite

Kreipkitės dėl susitikimo
Linas Mikaila

Prie Jūsų laiško bus prisegti Jūsų atsakymai į "PASIRUOŠIMO ANKETOS" klausimus.